KDY A KDE

První mince Albrechta z Valdštejna byly vyraženy roku 1626 v Jičíně, v mincovně, která se nacházela za hradbami, přibližně v místech mezi dnešním Biografem Český ráj a Mateřskou škola 17. listopadu. Později byla vybudována ještě druhá mincovna uvnitř města, jde o čp. 64 a 63 v Palackého ulici. Po zavraždění Albrechta z Valdštejna dne 25. 2. 1634 Jičín obsadilo císařské vojsko a mincovna byla rozchvácena a zdemolována, mince byly stahovány z oběhu a přetaveny. Proto jsou dnes tak vzácné.

Ražba vlastních mincí představovala pro Albrechta z Valdštejna potvrzení jeho společenské prestiže a také možnost financování vlastního vojska. Mince se vyráběly jak z důlního (právě vytěženého), tak pagamentního (již dříve zpracovávaného) kovu, který Valdštejnovi dodávali dva z účastníků penězokazecké aféry známé pod názvem Dlouhá mince, a to Hans de Witte a Jakob Baševi z Treuenbugu. O kvalitě mincí lze diskutovat, obzvláště zlaté mince byly kritizovány již za třicetileté války.

Ve Valdštejnových mincovnách (od roku 1629 pro něj pracovala ještě mincovna ve slezské Zaháni) se razily dukáty, tolary, krejcary - jejich podíly i násobky a také početní měděné mince. Vzácně zde vznikaly i medaile.

CO UVIDÍTE A ZAŽIJETE

Uvidíte a sami si vyzkoušíte, jak se razily mince v Jičíně. Domů si odnesete vlastnoručně zhotovený pamětník s podobiznou Albrechta z Valdštejna. Mince Albrechta z Valdštejna jsou vzácné, protože po jeho zavraždění byla na císařův příkaz většina z nich roztavena. Tím měla být zničena jeho památka. Naštěstí to se zcela nepodařilo a naše muzeum tak může připravovat expozici originálních valdštejnských mincí. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o Albrechtu z Valdštejna, jeho vztahu k Jičínu a zájmu o astrologii. Do konce srpna 2020 je v muzeu také instalována výstava grafik z Knihy o prubířství od Lazara Erckera.

Ctvrttolar.jpg

CO JE RAŽBA A JAK NA NI?

Ražba je tvářecí procedura, kdy dochází k pozitivnímu otisku negativního obrazu z razidel na minci. K uskutečnění ražby musel mít pregéř (tj. razič mincí) k dispozici svrchní a spodní razidlo, kladivo, střížek (plíšek) a pomocníka, který kladl zahřátý střížek pomocí kleští mezi razidla, z nichž spodní spočívalo napevno v dřevěném špalku, a svrchní držel pregéř v ruce. Zkušeně vedeným úderem pak vtiskl pregéř střížku mezi razidly konečnou podobu ražené mince.

.

Micir.jpg

Vyrazte si vlastnoručně minci!

Poznejte Valdštejnovo město